SPMSH'nin Genel Kurulu'na katıldık


967 | 16.09.2017
| |

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Küresel düzen, emek hareketlerini zayıflatmak istiyor. Çatışmayı tetikleyen dışlayıcı politikalar oluşturuyor. Memur-Sen ailesi olarak bizler emeği çatışmanın değil, dayanışmanın merkezine koyuyoruz. Bizim için, emekçinin hakkını korumak, tüm insanlığın hakkını korumak demektir” dedi.

Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Günay Kaya, Mehmet Bayraktutar, Hacı Bayram Tonbul ve Levent Uslu,  Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Kadınlar Komisyonu Başkanı Habibe Öçal ve Genç Memur-Sen Başkanı Eyüp Beyhan, farklı ülkelerden 47 sendika temsilcisiyle birlikte BSPSH’ye bağlı olan Arnavutluk Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın (SPMSH) 7. Genel Kurulu’na katıldı. 

SPMSH, Arnavutluk tarihini değiştiren bir sendikadır

Genel Başkan Ali Yalçın, genel kurulda yaptığı konuşmada, tarihte sayısız sendikanın gelip geçtiğini ancak pek azının tarihi değiştirebildiğini belirterek, “SPMSH, Komünist rejime karşı direnişin sembolüdür; Arnavut halkının özgürlük ve demokratik mücadelesinde öncülük etmiş bir örgüttür. Dolayısıyla Arnavutluk tarihini değiştiren bir sendikadır. Tarih, Valias Maden İşçilerinin Açlık Grevini, Kalaja’yı ve yoldaşlarını hep hatırlayacaktır. Bu asil mücadelenin öznesi tüm emekçi kardeşlerimi bir kere daha tebrik ediyorum” diye konuştu.Emeği çatışmanın değil, dayanışmanın merkezine koyuyoruz

“Bugün de mücadele hatlarını yeniden tahkim etmek zorundayız” diyen Yalçın, şöyle konuştu: “Çünkü sendikal krizden bahsedildiği zamanlardan geçiyoruz. Bugünkü düzende emek maalesef parantez içine alınıyor. Paylaşım ise denklemin dışına çıkarılmış durumda. Küresel düzen, emek hareketlerini zayıflatmak istiyor. Çatışmayı tetikleyen dışlayıcı politikalar oluşturuyor. Memur-Sen olarak bizler emeği çatışmanın değil, dayanışmanın merkezine koyuyoruz. Bizim için, emekçinin hakkını korumak, tüm insanlığın hakkını korumak demektir. Türkiye’nin en büyük konfederasyonu olan Memur-Sen, ayrımcılığı ve boykotu değil, dayanışmayı ve sosyal diyaloğu tercih eden bir emek örgütüdür. Bu nedenle, tüm ulusal ve uluslararası çalışma örgütlerine ayrımcılık değil, dayanışma ve sosyal diyalog çağrısında bulunmaları gerektiğini buradan duyurmak istiyorum.”

Uluslararası toplum Arakan için harekete geçmelidir

Memur-Sen’in, etnisitesine, ideolojisine, dinine bakmaksızın haksızlıklara, şiddette, katliamlara, terörizme karşı sesini yükselten bir sivil örgütü olduğunu kaydeden Yalçın, “Bu nedenle, Arakan ve zulme maruz kalan her yer için uluslararası topluma, ‘harekete geçin, katliamı durdurun’ diye haykırıyor ve sessiz kalan her kurum ve ülkeyi kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye uzun bir dönemdir terör saldırılarına maruz kalmaktadır. En büyük terör saldırısı ise 15 Temmuz 2016’da kanlı bir darbe girişimi şeklinde yaşandı. 250 vatandaşımız şehit olurken 2 binden fazla vatandaşımız yaralandı.  Gerçekten zor bir süreçti. Ama yine de biz hukuk dışına çıkmadan darbecilerle mücadele ediyoruz. Ne yazık ki, bazı ülkeler süreci istismar ediyor. Darbecileri koruyarak Türkiye’nin haklı mücadelesine karşı operasyon aparatı olarak kullanmak niyetindeler. Çok şükür, Genel Başkan Sayın Gezim Kalaja gibi dostlarımız var. Kardeş Arnavutluk var. Emek hareketinden bize destek olan, demokrasimize sahip çıkmamızdan dolayı tebrik eden iyi yürekli insanların sayısı da az değildir.”

Sosyal ve mali haklar alanında 258 kazanım elde ettik

4. Dönem Toplu Sözleşmesi’ne ilişkin de bilgi veren Yalçın, “Geçen ay, 11 yetkili sendikamız ile birlikte konfederasyon olarak, ciddi kazanımlar elde ettiğimiz bir toplu sözleşmeye imza attık.  Sosyal ve mali haklar alanında toplam 258 kazanım elde ettik. Bu süreçte kamu görevlilerinin haklarını merkeze alarak, çatışmayı değil uzlaşmayı tercih eden bir tavır gösterdik. Bu süreç dahi Türkiye demokrasisinin gücünü gösteriyor. Sosyal diyaloğun tarafları olarak, emeğin ve emekçinin hakkı mümkün olanın en iyisi diye formülize ettiğimiz şekilde sonuçlandı. Bizim için bu büyük bir adımdır. Kamu görevlileri sendikacılığı açısından da önemli bir kazanımdır. Kıymetli Dostum Kalaja, şahsım ve Memur-Sen adına sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum, kongreniz ve sonrasındaki yeni dönemi şimdiden tebrik ediyor, kongre sonucunun hayırlara vesile olmasını, emeğin ve emekçinin kazanmasını temenni ediyorum ve ‘Yaşasın Çalışanların Onurlu Mücadelesi, Yaşasın Emeğin Birliği, Yaşasın Emeğin Adil Dünyası’ diyorum” şeklinde konuştu.

Genel kurulun ardından ortak basın toplantısı yapan Memur-Sen ve BSPSH Genel Başkanları, iki konfederasyon arasındaki yakın iş birliğini değerlendirdi.

Memur-Sen heyeti, genel kurula katılan diğer yabancı heyetlerle de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.


Ziyaretler

İşkodra şehrini ziyaret eden Memur-Sen heyeti, BSPSH ile birlikte Birinci Balkan Savaşı’nda İşkodra savunmasında şehit düşen Hasan Rıza Paşa’nın anıtına çelenk koydu. 

 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top